Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 marca 2021 r.
9:27

Pandemiczne urodziny. Znana restauracja w Lublinie kończy 30 lat

139 0 A A

- Epidemia przewróciła wszystko do góry nogami - mówi Jerzy Wójcik, współwłaściciel Restauracji Koncertowa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W marcu Restauracja Koncertowa świętuje swoje 30. urodziny. Jakie były początki?

- Te 30. urodziny to rocznica założenia spółki, która teraz restaurację prowadzi. Trzeba pamiętać, że Koncertowa powstała trzy lata wcześniej. Jej kierowniczką była moja mama, która organizowała lokal, gdy Czechów dopiero się budował. Przyszła do restauracji, w której były tylko gołe ściany. Urządzała więc wszystko od podstaw. 30 lat temu państwowa działalność się skończyła, a mama dostała propozycję: albo zostanie zwolniona i będzie szukała pracy gdzie indziej albo zacznie lokal dzierżawić i poprowadzi go na własną rękę.

Wybrała to drugie rozwiązanie...

- Tak, chociaż nie była to łatwa decyzja. Lata 90. ubiegłego wieku to ciągłe braki w zaopatrzeniu. Żeby zdobyć mięso trzeba je było wręcz wybłagać. Żeby zdobyć piwo raz w miesiącu jeździliśmy ciężarówką do Żywca. Ale były to też czasy, kiedy można było wykazać się wyjątkową kreatywnością. Nikt wtedy nie słyszał jeszcze o cateringu, a my wpadliśmy na pomysł obsługiwania imprez zewnętrznych. Byliśmy pionierem takiego działania na Lubelszczyźnie. Naszą pierwszą imprezą był event w Bogdance.

Nie zaniechaliście później takiej działalności?

- Nie. Cały czas stawialiśmy na obsługę konferencji i sympozjów. Mamy ciekawe rekordy z tym związane. Najdalej byliśmy w Brukseli. Największa impreza to 10 tys. gości.

Domyślam się, że wszystko zmienił koronawirus.

- Od roku takich imprez nie ma.

(fot. Maciej Kaczanowski)

Jak funkcjonujecie?

- Epidemia przewróciła wszystko do góry nogami. Zamówienia na wynos pokrywają ok. 25 proc. naszych wcześniejszych obrotów. O pomocy od państwa szkoda nawet mówić. Jest mizerna. Żeby się ratować sprzedaliśmy wszystkie prywatne samochody i gospodarstwo. Żeby w styczniu zapłacić rachunek za prąd sprzedaliśmy ekspres do kawy. 30 lat dorobku zniknęło w ciągu kilku miesięcy. Zaciągnęliśmy też kredyty i wiemy, że spłacać będziemy je aż do emerytury.

Urodziny świętujecie więc w bardzo smutnym dla siebie czasie.

- Nie chcę o tym tak myśleć. Dla nas to okres po prostu bardzo trudny. Jesteśmy pasjonatami tego co robimy. Nie wyobrażamy sobie, żeby restauracja została zamknięta. Nam wciąż się chce. Nas cieszy historia. Przez te 30 lat działalności udało nam się przejąć lokal „przez ścianę”, dzięki czemu stworzyliśmy tak lubiane przez klientów wewnętrzne patio. Stworzyliśmy małą cukierenkę pracującą na potrzeby lokalu i na zamówienia. Prowadziliśmy liczne szkolenia z kuchni regionalnej, jesteśmy wraz z żoną autorami lub współautorami wydawnictw o kuchni regionalnej m.in. z Tomaszowa Lubelskiego i Hrubieszowa. Nasze rodzinne korzenie wywodzą się z Izbicy i z Krzczonowa. Wyjątkowe przepisy przekazały nam jeszcze nasze babcie. Dlatego kilka potraw np. kaczkę po zamojsku, czy żur żukowski udało nam się wpisać do listy potraw regionalnych. Tego nie można zaprzepaścić!

Jak zatem świętujecie urodziny?

- Otworzyliśmy sklepik restauracyjny, w którym sprzedajemy nasze zupy, sosy i drugie dania zamknięte w słoiki. Właśnie otrzymaliśmy certyfikat potwierdzający miesięczną przydatność do spożycia. Liczymy na duże zainteresowanie. Rozszerzamy ofertę o jeszcze więcej dań i ciast wegetariańskich, wegańskich, bezglutenowych i bez laktozy. Zapotrzebowanie na tę ofertę jest coraz większe co zauważamy goszcząc regularnie na eko targu przy Lubartowskiej 77. Zmieniamy stronę internetową i zakładamy sklep internetowy. Przede wszystkim czekamy jednak na możliwość działania stacjonarnego. W restauracji nie chodzi przecież tylko o jedzenie tylko o możliwość spotkania się z przyjaciółmi.

(fot. Maciej Kaczanowski)

Szykujecie się też na Wielkanoc?

- Oferta jest już gotowa. Staraliśmy się by znalazły się w niej przysmaki dla wszystkich. Jest wiec i zupa chrzanowa i biały barszcz wegetariański. Jest mnóstwo mięs, bo to przecież „święta drobiowe”. Są nasze danie regionalne. Jest pascha bakaliowa i mnóstwo ciast. Co ciekawe wśród najpopularniejszych tradycyjny sernik jest dopiero na trzecim miejscu. Większym zainteresowaniem cieszy się sernik z mascarpone i prawdziwy hit – sernik z dynią. Zapraszamy naszych klientów do wspólnego świętowania.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wszystko zgodnie z planem, Polski Cukier AZS UMCS ograł Energę Toruń

Wszystko zgodnie z planem, Polski Cukier AZS UMCS ograł Energę Toruń

Bez zaskoczenia w hali MOSiR. Polski Cukier AZS UMCS ani razu nie przegrywał z Energą Toruń, a ostatecznie pokonał rywalki 88:78.

Wyleczą zęby w busie

Wyleczą zęby w busie

Bus z dentystą na podkładzie znów zaparkuje w województwie lubelskim. Dzieci i młodzież mogą skorzystać w nim z bezpłatnego leczenia.

Żużel. Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii

Żużel. Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii

Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin był blisko awansu do finałowego biegu, ale w półfinale przytrafił mu się defekt

zdj ilustracyjne

Zdrowie jest dla nich ważne – rusza Olimpiada Zdrowia PCK

Polski Czerwony Krzyż zaprasza do udziału w XXII edycji Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką. Wydarzenie ma na celu promowanie zdrowego stylu życia i zaangażowanie młodych liderów zdrowia w działania prospołeczne.

Lider lepszy od outsidera, czyli szesnastka wygrana ChKS Chełm

Lider lepszy od outsidera, czyli szesnastka wygrana ChKS Chełm

Niespodzianki w Chełmie nie było. Tamtejszy ChKS, czyli zdecydowany lider tabeli zrobił swoje i w niedzielę zanotował szesnastce zwycięstwo w szesnastym ligowym spotkaniu tego sezonu. Tym razem drużyna trenera Krzysztofa Andrzejewskiego pokonała 3:0 ostatni w tabeli SMS PZPS Spała.

Kiedy remont Zana? Miasto chce ruszyć jeszcze w tym roku

Kiedy remont Zana? Miasto chce ruszyć jeszcze w tym roku

Miasto szykuje się do remontu ulicy Zana. Trwa oczekiwanie na decyzję środowiskową. A kiedy zaczną się prace?

Paweł Wąsek jest obecnie najlepszym Polakiem w Turnieju Czterech Skoczni i Pucharze Świata

Skoki narciarskie. Świetny występ Pawła Wąska podczas kwalifikacji w Bischofshofen

73. Turniej Czterech Skoczni nieuchronnie zbliża się do końca. W niedzielę odbyły się kwalifikacje do ostatniego z konkursów, który na skoczni w Bischofshofen zaplanowano w Święto Trzech Króli. Zawody wygrał Stefan Kraft, a tuż za podium znalazł się Paweł Wąsek

Groźny wypadek na S17 w Rykach. Łoś na drodze spowodował zderzenie
Zdjęcia
galeria

Groźny wypadek na S17 w Rykach. Łoś na drodze spowodował zderzenie

W nocy z czwartku na piątek, około godziny 1:00, na trasie S17 w Rykach doszło do groźnego zdarzenia. Na drogę niespodziewanie wbiegł łoś, co skończyło się zderzeniem dwóch samochodów.

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): W Stargardzie zagraliśmy jeden z najlepszych meczów w sezonie

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): W Stargardzie zagraliśmy jeden z najlepszych meczów w sezonie

PGE Start Lublin jest zdecydowanie na fali. Czerwono-czarni w sobotę pokonali na wyjeździe PGE Spójnię i zbliżyli się do występu w finałowym turnieju Pucharu Polski. Jak „energetyczne derby” oceniają przedstawiciele obu drużyn?

Tłum na pokazie przedpremierowym "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" w kinie Bajka. Na sali zabrakło miejsc
galeria

Tłum na pokazie przedpremierowym "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" w kinie Bajka. Na sali zabrakło miejsc

Noworoczne Kino Rodzinne to pierwsze z wydarzeń dla rodzin, które na 2025 rok zaplanowało miasto Lublin. 5 stycznia, najmłodsi mieszkańcy Lublina wraz z rodzicami lub dziadkami mogli nieodpłatnie wybrać się na przedpremierowy pokaz filmu w Kinie Bajka

Ręce nie bolą, ale serce boli. Opinie po meczu PGE GiEK Skra Bełchatów – Bogdanka LUK Lublin

Ręce nie bolą, ale serce boli. Opinie po meczu PGE GiEK Skra Bełchatów – Bogdanka LUK Lublin

Wielkie emocje w Bełchatowie. Gospodarze, czyli PGE GiEK Skra prowadzili z faworyzowaną Bogdanką LUK Lublin 2:0. Ostatecznie dopisali do swojego konta tylko jeden punkt. Goście w tie-breaku wygrali 15:13 i 3:2 w całym spotkaniu. Jak obie ekipy oceniają zawody?

Coraz bliżej przebudowy al. Unii Lubelskiej. Miasto nadal czeka na oferty

Coraz bliżej przebudowy al. Unii Lubelskiej. Miasto nadal czeka na oferty

Miasto Lublin wraz z początkiem października ubiegłego roku ogłosiło przetarg na modernizację jednej z kluczowych ulic miasta, która obejmie także przebudowę mostów nad Bystrzycą. Sprawdzamy na jakim etapie jest zapowiadany remont al. Unii Lubelskiej.

Nową dyrektorką placówki została Marzena Brzezicka (na zdj. w bieli)

Zamkowe muzeum z dyrektorką. Zaczyna własny rozdział

W czwartek, 2 stycznia, akt powołania na stanowisko dyrektora Muzeum Zamek w Janowcu z rąk marszałka Jarosława Stawiarskiego otrzymała Marzena Brzezicka. Od nowego roku, zgodnie z decyzją władz wojewódzkich, placówka pozostaje niezależną instytucją kultury.

Remont kładki dawno skończony. Na ulicy ciągle są pozostałości

Remont kładki dawno skończony. Na ulicy ciągle są pozostałości

Kładka nad ulicą Filaretów w Lublinie remontowana była przez kilka miesięcy. Jeden z naszych Czytelników zwrócił uwagę na to, że pomimo skończonego we wrześniu remontu, na ulicy nadal zauważyć można jego pozostałości. Chodzi o czerwone pasy. Po co one są i dlaczego nie zniknęły po skończeniu prac?

Unikali kary, a jednak wpadli w ręce policji

Unikali kary, a jednak wpadli w ręce policji

Jednym z zadań policjantów jest doprowadzanie do aresztu osób, które uchylają się od obowiązku odbycia kary więzienia. W ubiegłym tygodniu zamojscy policjanci doprowadzili do zakładu karnego aż czterech poszukiwanych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

89,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

135,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty